Alışkanlık Kaç Günde Bırakılır?

Alışkanlık Kaç Günde Bırakılır?

Hepimizin gün içinde rutin olarak yaptığı olumlu-olumsuz alışkanlıklar var. Diş fırçalamak, sakız çiğnemek, sigara içmek ve diğer şeyler. Bu yazımda önce “Alışkanlık kaç günde kazanılır?” sorusunu detaylandıracağım, ardından “Alışkanlık kaç günde bırakılır?” sorusuna geçeceğim.

Alışkanlık Kaç Günde Kazanılır?

Daha önceleri de duymuşsunuzdur. Bir işin alışkanlık olması için 21 gün boyunca tekrar etmesi gerektiği söylenir. 21. günde bu işin alışkanlığa dönüşeceği, rutin olarak yapılacağı anlatılır. Aslında buradaki 21 rakamı temsili bir rakamdır. Bu sayı, yüzünden ameliyat olan hastaların yeni yüzlerine alışma sürelerinin 21 gün olduğunu söyleyen Doktor Maxwell Maltz’ın kitabından geliyor. Yani tam olarak 21 gün diyemiyoruz.

Londra Üniversitesi Akademisi (University College London) tarafından yapılan araştırmada 96 denekle birlikte 12 haftalık bir çalışma yürütüldü. Bir alışkanlığı kazanma süresinin ortalama 66 gün olduğu saptandı. Yine de bu durum çok değişkenlik gösteriyor. Öyle ki; en az 18 gün, en fazla 254 gün olmak üzere geniş bir makas olduğunu görüyoruz.

Alışkanlık Kaç Günde Bırakılır?

Aslında alışkanlık kazanma ve alışkanlığı kaybetme birbirinden uzak kavramlar değiller. Benzerlik gösteriyorlar. Psikolog Timothy Pychyl durumu şu şekilde açıklamıştır: “Bir alışkanlığı kırmak, yeni bir alışkanlık, yeni bir tepki oluşturmak anlamına gelir. Eski alışkanlık hala var olacak fakat daha az baskın olacak.” Buradan anladığımız üzere bir alışkanlığı tamamen silemiyoruz fakat yeni bir alışkanlık kazanarak eskisini geri plana atabiliyoruz.

Peki alışkanlığımızı bırakmak için kaç gün gerekiyor? Bilim insanları bu konuda net bir süre olmadığı konusunda hemfikirler. Süre için birçok değişen mevcut; kişilik, özgüven, ortam koşulları, alışkanlığın boyutu vesaire. Tüm bunlara rağmen, bazı alışkanlıklar aniden yok olabilir. Örneğin sigara içen birisi sigaradan kaynaklı ciddi sorunlar yaşarsa kısa sürede bırakabilir. Alkolik bir insan alkol komasına girerse alışkanlığını bırakabilir. Yani alışkanlıkla alakalı olumsuz bir durumla karşılaşmak beynin o alışkanlığı olumsuz görüp silmek istemesini sağlıyor.

Kötü alışkanlıkları bırakmanın en benimsenen yolu yerine koyma metodudur. O alışkanlığınızın yerine başka bir şey koyarsınız, aynı saatte aynı yerde başka bir işle meşgul olursunuz. Bu şekilde daha hızlı alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Yine de kalıplaşmış alışkanlıkları atmanın kolay olmadığını, hızlı olmayacağını bilmeniz gerekiyor. İnsanlar alışkanlıklarının bilincinde olduklarında ve bundan kurtulmak için yeterince özgüvene sahiplerse her zaman başka bir şeye yönelme yeteneğine sahiptirler. Siz istedikten sonra hiçbir alışkanlık kalıcı olamaz.

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir