Az Bilinen Efsane Dizi: 12 Monkeys

 

12 Monkeys

Twelve Monkeys filminin dizi uyarlaması olan 12 Monkeys, izleyenleri senaryosuyla büyülüyor. Başrolünde Aaron Stanford, Amanda Schull, Barbara Sukowa’nın bulunduğu Amerikan yapımı dizi, SYFY kanalında 2015 yılında yayınlanmaya başladı. Toplamda 4 sezon süren dizi, malesef dünya trendlerine hiç giremedi. Bence bu kadar overrated dizi varken, 12 Monkeys dünya trendlerinde olmayı hak ediyordu. Tabi bu benim şahsi görüşüm. İzleyici kitlesi aşırı büyük olmasa da, Google istatistiklerine göre %96 oranında beğenilmeye sahip. Bu müthiş bir oran, neredeyse izleyen herkes beğenmiş. Şimdi spoiler vermeden dizinin içeriğinden bahsedelim.

12 Monkeys İçerik

Dizi 2043 yılında başlıyor. 2035 yılında bir virüs dünyayı yok edecek düzeyde yayılıyor. İnsanların çok küçük bir kısmı hayatta kalabiliyor. Virüsün yok olması için bir çözüm yolu arayan bilim adamları, zamanda geriye gidebilecekleri bir makine yapıyorlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole seçiliyor. James Cole kendisini yıllar öncesinde, bir akıl hastanesinde bulur. Ancak ne gelecekten geldiğine, ne de bir salgının yaklaştığına kimse inanmayacaktır. Dizinin kısa özetini bu şekilde yapabiliriz, daha fazla detay verirsem spoiler vermiş olacağım.

 

Bilim kurgu sevenler için 12 Monkeys biçilmez kaftan. Hatta iddialı bir laf atıyorum ortaya, bilim kurgu seven birinin 12 Monkeys‘i beğenmeme ihtimali yok. Dizi senaryosunda zaman makinesi olduğundan ve zamanda atlamalar yapıldığından bazı anlar geldiğinde şaşkınlıktan ağzınız açık kalacak. Kimi zaman ise ekrandaki o karaktere gerçeği anlatmak için çırpınırken kendinizi bulabilirsiniz. Bilim kurgu sevdalıları, gecikmeden başlamalısınız.

 

12 Monkeys Çarpıcı Replikler

– Geçmişi değiştir, geleceği kurtar.

– Bunu sakın kaybetme, bir dakika sonra bizi yine kurtaracak.

– Tanık konuştu. ( İzlediğinizde anlam kazanacak. )

– Konuştuğun herkes çoktan öldü.

 

İnanın ki şu replikleri yazarken o sahneler aklıma geldi ve tüylerim yine diken diken oldu. Bu dizi beni böylesine etkiledi, o yüzden tekrar şiddetle tavsiye ediyorum. İyi izlemeler.

 

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Az Bilinen Efsane Dizi: 12 Monkeys” için bir yorum

  • Sabri HAN
    Ağustos 31, 2019 tarihinde, saat 9:53 pm
    Permalink

    Güzel bir dizi bende izledim ve böyle bir blog görünce sevindim. 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir