Cyborg Nedir?

Cyborg Nedir?

Cyborg Nedir? Cyborg, bilim kurgu filmleri sayesinde popüler oldu. Kelime anlamı olarak “yarı robot” demektir. Filmlerden gördüğümüz kadarıyla baktığımızda çok ütopik dursa da, aramızda çok fazla Cyborg var. Cyborg denilince aklınıza robotik yapılar gelmesin, en ufak şeyler bile o insanı Cyborg sınıfına sokabiliyor. Günümüzdeki örneklerden bazıları; ağır işler yapmak yapmak için vücutlarına çipler takan insanlar, kalp pilleri vs. Şimdi Cyborg nedir sorusunu daha detaylı yanıtlayalım.

Cyborg’un Kökeni

Cyborg kelimesinin kökeni 1960 yılına dayanıyor. Sinirbilimci Manfred Clynes tarafından yazılan makalede sibernetik ve organizma kelimelerinin derlemesi olarak Cyborg çıkmıştır. 1960’lı yıllarda uzay araştırmaları popülerdi ve teknoloji bu kadar gelişmiş değildi. Makalede insan vücudunun uzun süreli uzay araştırmalarına uygun olmadığı ve astronotların yaşam destek fonksiyonlarını otomatik olarak idare edecek şekilde değiştirilmesi gerektiği yazıyordu. Bu şekilde Cyborg çalışmaları başlamış oldu.

İlk Cyborg

Deneysel olarak kabul edilen ilk Cyborg 1958 yılında kalbine kalp pili takılan İsveç’li vatandaştır. Bu kişi topluluklar tarafından kabul edilse bile yasal olarak Cyborg ünvanı almamıştır. Yasal olarak tanınan ilk Cyborg ise 2004 yılında nadir rastlanan bir renk körü hastasıdır. Neil Harbisson’a renkleri duyabilmesi için bir anten takılmış ve kulağına kulaklık yerleştirilmiştir. Bazı topluluklar bunu etik görmese bile, yasal olarak ilk Cyborg ünvanını almıştır.

Dünyada Kaç Cyborg Var?

En ufak eklentileri bile Cyborg olarak saydığımız için bu rakamlar size çok yüksek gelebilir. Şuan resmi rakamlara göre 3 milyondan fazla insan kalp piline sahiptir. Yüz binlerce kişi yüksek teknoloji protezlere sahiptir. Yine yüz binlerce kişinin kemiklerinde metal alaşımlar bulunuyor. Bunların hepsi Cyborg sınıfında kabul edildiği için tahminen 11 milyon civarında Cyborg bulunuyor.

Cyborg Eklentileriyle İnsanüstü Olunabilir Mi?

Bilim kurgu filmlerine baktığımızda Cyborg eklentileri alan insanların dünyanın en hızlı insanından bile daha hızlı koştuğu, reflekslerinin mermiden kaçacak hızda olması gibi şeyler görebiliriz. Şuan ki teknolojimizle bunlar mümkün değil. Bu özellikleri kazanmak için iskelet ve kas sisteminin tamamen sıfırlanıp teknolojik malzemelerle donatılması gerekmektedir. Bu yapılabilse dahi nöronların sinir iletim hızlarını arttırmak mümkün olmayacaktır. Beyinden gelen uyartının kaslara ulaşma ve kasların tepki verme süreleri yine aynı kalacaktır. Bu yüzden gördüğümüz birçok senaryo gerçek dışıdır. Cyborg eklentileriyle güçten tasarruf yapmak mümkündür. Az güçle çok ağır eşyalar kaldırılabilir, çünkü bu ağırlığı makine üstlenecektir. Aynı zamanda çok sert yumruklar da atılabilir. Ancak bunların tepki süresi en iyi ihtimalle normal bir insanla aynı olacaktır. Kötü senaryoda, normalin çok altında hızlar olabilir.

Cyborg Teknolojisi Gelişecek

Yukarıda da açıkladığım gibi Cyborg teknolojisi şuan daha emekleme çağında diyebiliriz. Bilim kurgu filmleri teknolojimizin çok ötesinde. Fakat teknoloji ilerledikçe Cyborg teknolojisi gelişecek. Özel göz ekipmanlarıyla zoom yapmak, devasa atlamalar, uçmalar… Bunların hepsi teoride mümkün. Cyborg çalışmalarının durdurulmasını isteyen topluluklar olsa dahi, çalışmalar hala devam ediyor. Neler olacağını zaman gösterecek.

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir