Karate’nin Tarihçesi

Karate’nin Tarihçesi

Çok uzun bir tarihçesi bulunan spor dalı Karate‘yi çok fazla derine girmeden inceleyeceğiz. Karate’nin milattan sonra 540 yıllarına kadar dayanan bir tarihi var.  Kısaca anlatmak gerekirse Shotokan stili ve modern karate-do’nun babası olarak bilinen Sensei FUNAKOSHI GICHIN tarafından Çin’in Okinawa adasında şekillendirilmiştir. Türkiye’ye Kancho (9. Dan anlamı taşır.) Hakkı Koşar tarafından getirilmiştir.

Shotokan Karate’nin Doğuşu

Okinawa’lı samurayların silahlarına el konuldu ve silah edinmek, kullanmak ve taşımak yasaklandı. 1609 yılında gelen bu yasak daha geniş kapsamlıydı ve dövüş sanatları çalışılmasını da yasaklamıştı. Korsanlardan ve saldırganlardan korunma ihtiyacıyla yüz yüze gelen ve çıplak ellerinden başka silahları kalmayan samuraylar Te (el-kol) çalışmalarına ağırlık verdiler. 300 yıldan fazla süren yasaklama döneminde Karate asil sınıfınca büyük bir gizlilikle ve sadece anlatım yoluyla çalışıldı. Ustalar genelde aile fertlerinin ya da akrabaların oluşturduğu küçük gruplara öğretiyordu ve yazılı hiçbir kayıt tutulmuyordu.

Kuşaklar ve Anlamları

 1-) Beyaz Kuşak (8.KYU): Beyaz kuşak ilk kuşaktır.Yeni başlayanlar direkt olarak beyaz kuşaktan başlamış olurlar. Beyaz rengi masumiyeti temsil eder.Toprağa düşen tohum anlamına gelir.
2-) Sarı Kuşak (7.KYU): Ardından sarı kuşak gelir. Sarı kuşak kök salmak anlamına gelmektedir
3-) Turuncu Kuşak (6.KYU): Turuncu kuşak 3. kuşaktır.Turuncu kuşak ise verimlilik anlamına gelir.
4-) Yeşil Kuşak (5.KYU): Yeşil kuşak turuncu kuşaktan sonra gelen 4.kuşaktır. Büyümek anlamına gelmektedir.
5-) Mavi Kuşak (4.KYU): Artık yavaş yavaş en iyi kuşağa doğru gidiyoruz. Alt seviye sınıfının son kuşağı mavi kuşaktır. En iyi 3. kuşaktır. Mavi kuşak gelişmek anlamına gelir. Senpai Sınıfı (Üst Seviye Sınıfı)
6-) Kahverengi Kuşak (3-2-1. KYU): Geldik senpai sınıfına.Senpai sınıfındaki ilk kuşak kahverengi kuşağıdır. Siyahtan sonraki en iyi kuşaktır. Kahverengi kuşak tehlike anlamına gelmektedir 3 Evresi vardır Kahverengi 3. KYU 2. KYU ve 1. KYU olarak anlandırılır.
7-) Siyah Kuşak: Siyah kuşak sahibi bir Karateci artık bedenen, ruhen ve fiziken olgunlaşmış vücudundan önce aklını kullanan kişi olarak adlandırabiliriz. Siyah kuşak kademeleri artık KYU olarak değil DAN olarak isimlendirilir ve siyah kuşağa yeni geçmiş bir kişi 1. DAN ile başlar. DAN ustalık anlamı taşır ve toplam 10 adet dan aşaması vardır.

Karate-Do’nun Anlamı

“Kara” boş “Te” ise el anlamına gelmektedir. Yani boş el ile yapılan bir savunma sanatıdır. Sonunda ki “DO” ise felsefi bir yola sahip olduğunun göstergesidir. Bu felsefi yol sonsuzluk ve temizlikten geçer. Ayrıca Karate saygıyla başlayıp saygıyla biter.
Sakriops

Sakriops

Sanal Platform Blogger.

Karate’nin Tarihçesi” için 2 yorum

 • Avatar
  Ekim 22, 2019 tarihinde, saat 3:55 pm
  Permalink

  Oldukça güzel bir yazı olmuş başarılı

  Yanıtla
 • Avatar
  Ekim 23, 2019 tarihinde, saat 10:10 pm
  Permalink

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir