Logitech G430 mu G432 mi?

Logitech G430 mu G432 mi?

Eğer oyuncu kulaklığı arıyorsanız ve Logitech tarafına bakmaya başladıysanız muhtemelen bu iki kulaklık karşınıza çıkacaktır. Benzer yapı, benzer özellikler ve farklı fiyat. Peki aradaki fark ne? Hangisini almak daha mantıklı? G430 mu, G432 mi?

Logitech bir süre önce yeni serisinin üretimine geçerek eski seri kulaklıkların üretimini durdurdu. Adından da anlayabileceğimiz üzere burada yeni seri kulaklığımız Logitech G432. Bir ürünün yenisinin çıkması, tabi ki beraberinde bazı iyileştirmeler getirecektir. Bunlara yakından bakalım.

Logitech G430 ve G432 Arasındaki Farklar

 

Kumaş Tasarım – Deri Tasarım

Yıllardan beri alıştığımız Logitech’in kumaş tasarımı vardı. Kulaklık pedleri, kafa pedleri ve kablosu kumaştandı. Fazla kirlendiğiyle alakalı forumlarda defalarca konusu geçmişti. Galiba seslerini duyurabilmişler, artık kumaştan eser yok. Tüm kaplamalar deriye geçmiş, kablosunda da esnek ve dayanıklı bir plastik kullanılmış. 

Teknik Özellikler

Genel mantığı hala 7.1 oyuncu kulaklığı olarak tutulsa da bazı değişiklikler yapılmış.

 • Maksimum ses seviyesi 90 dB’den 107 dB’e çıkarılmış.
 • Hoparlör çapı 40 mm’den 50 mm’ye çıkarılmış.
 • 7.1 teknolojisi Dolby 7.1’den DTS 7.1’e çevirilmiş.

Teknik özelliklerdeki belirgin farklılıklar bunlar, diğer özellikler bizi etkilemediği için yazmadım. G430’un azami ses düzeyi gerçekten yetersizdi, yükseltilmesi çok yerinde olmuş. Hoparlör çapının büyümesi de ses kalitesinde belirgin artış sağlayacaktır. Dolby 7.1 ile DTS 7.1 arasındaki farkları açıklamak malesef çok zor. Özetle şunu söyleyeyim, gündelik kullanımda ikisi arasındaki farkı anlamanız neredeyse imkansız. İkisi farklı teknolojiler. Farkı anlamanızın tek yolu önce Dolby 7.1 olan bir kulaklıktan müzik dinleyeceksiniz, hemen ardından onu çıkartıp DTS 7.1 kulaklıktan dinleyeceksiniz. Bu durumda ufak bir fark görebilirsiniz. DTS 7.1’e sahip kulaklıktan gelen ses bir miktar daha pürüzsüz ve kaliteli olacaktır. Ancak yineliyorum ki, gündelik kullanımda anlamanız zor.

Konsol Uyumu

Logitech G430 malesef sadece PC ile uyumluydu, konsolları desteklemiyordu. Konsolda da kullanmak için internette bazı yöntemler görebilirsiniz fakat kulaklık kendinden desteklemiyor. Logitech G432 çağımıza ayak uydurarak tüm konsollarla uyumlu olarak çıkıyor, rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Konsol kullanıcıları için bu çok büyük bir gelişme.

Ses Ayar Kumandası

Logitech yıllardır her modelinde aynı kumandayı kullanıyor. Kablonun üzerinde ufak bir kumanda, ses ayarı ve mikrofon aç-kapa yapabiliyorsunuz. Bu kumandanın kablo giriş ve çıkışları çok hassas, bu yüzden bir süreden sonra orada temassızlık oluyor ve kulaklıktan ses gelmiyor. Birçok forumda kullanıcılar bunu kronik sorun olarak görüyor. Logitech artık bu soruna son vermiş. Bu kumandayı kaldırmış. Ses ayarı kulaklığın üzerinden yapılıyor. Mikrofon ise aşağı çektiğinizde açılıyor, yukarı kaldırdığınızda kapanıyor. Şahsi görüşüm, en önemli güncelleme bu olmuş.

Hangisi Almak Daha Mantıklı?

Özellik kıyaslamalarını yaptık, yeni versiyon tabii ki daha iyi. Şuanda minimum fiyatlar üzerinden baktığımda arada 130 TL civarında bir fiyat farkı var. Bu 130 TL’ye değer mi? Benim şahsi görüşüm, evet değer. Bunu söylememdeki en büyük etken ses ayar kumandasının kulaklık üzerinde olması. Çünkü kablonun üzerindeki kumanda ortalama 2 yıl sonra sorun yaratmaya başlıyor. Sorun yaratan bu parça kalktığına göre, Logitech G432 uzun ömürlü bir kulaklık olabilir. Tabi sizin kullanımınıza da bağlı. Özetle bu iki seçenek arasında kaldıysanız, Logitech G432’yi seçmenizi tavsiye ederim.

 

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Logitech G430 mu G432 mi?” için bir yorum

 • Avatar
  Kasım 23, 2019 tarihinde, saat 7:06 pm
  Permalink

  Çok iyi bir karşılaştırma olmuş okumayı seven insanlar video izlemektense böyle sitelerden yararlanabilir.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir