Mars’taki Muhteşem Yerler

Mars’taki Muhteşem Yerler

Güneş sistemimizin 4. gezegeni Mars, jeolojik açıdan muhteşem yerlere sahiptir. Mars’taki muhteşem yerler yazımda, bunların en ilgi çekenlerini sıralayacağım.

Olympus Mons

Olympus Mons güneş sistemimizde şimdiye kadar tespit edilen en büyük volkandır. Genişliği 8.9 km, yüksekliği ise 25 km’dir. Bunu daha net açıklamak gerekirse; dünyadaki en yüksek dağ olan Everest Dağ’ının 3 katı daha yüksektir. Olympus Mons, lavların yamaçlarında yavaşça akmasından sonra oluşan devasa bir kalkan volkanıdır. Olympus Mons’u görülmeye değer yapan kısım ise yüzeyindeki eğimin ortalama %5 olmasıdır. Bu da demek oluyor ki, turistik gezi için çok uygun. Volkanın tepesine kadar rahatça tırmanmaya elverişlidir.

Medusae Fossae

Medusae Fossae Mars’taki en ilginç yerlerden birisidir. Bazı teorilere göre bir UFO kazası sonucunda oluşmuştur fakat bu teoriler herhangi bir kanıta dayandırılamıyor. Şuanda kabul gören açıklama ise rüzgarın yüzyıllar içerisinde Mars’taki kayaları değiştirdiği, şekillendirdiğidir. 2018’de yapılan araştırma Medusae Fossae‘nin 500 milyon yıl boyunca yüzlerce kez gerçekleşen çok büyük volkanik püskürmelerden oluşmuş olabileceğini göstermiştir. Medusae Fossae‘nin bu ilginç yapısı, merak uyandırıyor.

Gale Krateri

Gale Krateri‘nin tanınması, 2012 yılında Curiosity Rover‘ın bu kratere inmesiyle başladı. Gale Krateri‘ni değerli yapan ise, bu krater sayesinde Mars’ta suyun olduğunun kanıtlanması. Curiosity Rover, ilk inişinde çamurumsu bir akıntıya saplandı ve birkaç hafta orada kaldı. Suya dair kanıt bulunması projenin tüm vizyonunu değiştirdi, Rover’a yeni görevler atandı. Rover, krater tabanı boyunca kapsamlı araştırmalar yaparak daha geniş su kanıtları buldu. Araştırmanın devamında bölgede organik moleküller bulundu. 2018 yılındaki rapora göre bu organik moleküller 3.5 milyar yıllık bir kayanın içinde bulundu. Bu kadar köklü bir tarihi var. Ek olarak Mars atmosferindeki değişime organik bileşik olan metan yoğunluğunun sebep olduğu saptandı. Metan, bakteriler tarafından da üretilebiliyor. Bu ise kafaları gerçekten kurcalıyor.

Valles Marineris

Valles Marineris, güneş sistemimizin keşfedilmiş en büyük kanyonudur. Uzunluğu yaklaşık olarak 3000 km’dir. Dünyayla kıyas yapmak gerekirse; dünyanın en uzun kanyonu 800 km’dir, yani Valles Marineris neredeyse 4 kat daha büyükdür. Valles Marineris‘in nasıl oluştuğu hakkında kesin bir bilgiye ulaşılmış değil. Bu devasa kanyon, gerçekten görülmeye değer.

 

Mars’ta kurulacak insan kolonileri süreç içerisinde muhtemelen bu bölgelere de gidecektir. Daha net araştırmalar, daha net fotoğraflar kamuoyuyla paylaşılacaktır. Şimdilik maalesef uzaktan bakmakla yetiniyoruz.

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir