NASA’nın İnceleyeceği Gezegenler

NASA’nın İnceleyeceği Gezegenler

NASA teleskop ağı sayesinde görünen evreni inceliyor, görüş açımızdaki yıldızları ve gezegenlerin uzaktan analizini yapmaya çalışıyor. Ayrıca belirli periyotlarla yol haritası belirliyor ve bunu kamuoyuyla paylaşıyor. NASA‘nın yeni yol haritasına göre güneş sistemimiz içerisindeki bazı gezegenlere yoğunlaşacak, yakından inceleyecek. İnsan yaşamına elverişli olup olmadığı araştırılacak. Bunlar uzun soluklu ve çok yüksek maliyetli çalışmalar olduğundan dolayı sürece başlanması da zaman alıyor. Tahminen 2023 yılında belirtilen gezegenlerle alakalı kapsamlı çalışmalar başlatılacak. Şimdi o gezegenlerin bazılarına bakalım.

Ceres

Ceres, güneş sistemimizdeki en büyük cüce gezegendir. NASA’nın Dawn uydusu 2015 yılından beri Ceres yörüngesinde gözlem yapıyor. Ancak NASA’nın gezegen bilimcisi Julie Castillo’ya göre Ceres’in yaşanır olup olmadığı hala net değil fakat araştırmalar sonucunda netleştirilebilir. Ceres’te buzullar olduğu, tuz olduğu ve su buharı çıkışı olduğu tespit edilmişti. Bu da demek oluyor ki, su varsa hayat vardır. Aynı zamanda Ceres üzerinde volkanik dağa benzer bir yapı görüldü, ne olduğu tam anlamıyla tespit edilmiş değil. Ceres’e daha fazla gözlemci uydu gönderilerek farklı yörüngelere yerleştirilip daha detaylı sonuçlar çıkarılabilir. İnsan yaşamına uygun olup olmadığını anlayabiliriz.

Venüs

Venüs‘e kısaca ölüm gezegeni diyebiliriz. Atmosfer basıncı dünyadan 90 kat yüksek, yüzey sıcaklığı ise ortalama 460 derecelerde. Venüs’ün şuan insan yaşamına elverişli olmadığı ortada, peki neden araştırılmak isteniyor? Çünkü bilim insanları Venüs’ün yapısını Dünya’ya çok benzetiyorlar. Venüs’ün neden bu duruma geldiğini öğrenmek istiyorlar. Eğer Venüs’ten bir ders çıkartılamazsa, Dünya’nın da geleceği Venüs’e benzeyebilir. Venüs’le ilgili detaylı analiz edilmek istenen birkaç başlık var.

1-Venüs’teki uçucu ve sıvı suların tarihini analiz etmek ve Venüs’ün yaşanabilir olup olmadığını belirlemek.

2-Venüs’ün jeolojik tarihi ve Venüs’ün bugün aktif olup olmadığı.

3-Venüs yüzeyinin ve günümüzün analizi, iklim tarihinin incelenmesi.

Enseladus

Enseladus Satürn’ün buzlu ayı olarak bilinir. Enseladus’un yüzeyi tamamen buzla kaplıdır ve bu buz kalıbının altında devasa bir okyanus bulunuyor. O okyanusta yoğun karbon içeren organik bileşikler bulunuyor. Gezegen bilimci Shannon MacKenzie Enseladus’un sırlarını öğrenmek için geniş bütçeli çalışmalar başlatılmasını istiyor.

“Bulut örneklerine doğrudan erişim ve okyanusun yaşam potansiyeli ile Enseladus, Güneş Sistemi’nin başka bir yerindeki yaşamı çevreleyen temel soruları yanıtlamak için eşsiz ve benzersiz bir potansiyel sunmaktadır.”

Shannon MacKenzie bu cümleleriyle görevin önemini vurgulamaktadır.

Neptün

Neptün, güneşe en uzak gezegendir. Şimdiye kadar Neptün ve Uranüs’e özel olarak inceleme çalışmaları diğerlerine kıyasla az yapıldı. Bunun sebebi ise Neptün gibi buzul gezegenlerin evrende çok fazla bulunmasıydı. Çalışma öncelikleri daha spesifik gezegenlerdeydi. Bu çalışma eksikliği ekzoplanetler hakkında büyük bir bilgi boşluğuyla sonuçlandı. Fizikçi Abigail Rymer’a göre Neptün ve yörüngede ters dönen ay Triton’un araştırılması gerekiyor. Rymer’ın bazı cümleleri dikkat çekti.

“Buz devleri gezegensel oluşum, evrim ve fizik anlayışımızı sorguluyor.”

“Oluşumları böyle özel bir zamanlama gerektiriyorsa neden bu kadar yaygın?”

Rymer ve arkadaşları Neptün’ün de daha detaylı incelenmesini istediler, önümüzdeki yıllarda NASA bu konuya el atacak. En azından şuan ki  gidişat öyle gösteriyor.

 

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir