Ömür Nasıl Uzatılır?

Ömür Nasıl Uzatılır?

Bu yazımda “Ömür nasıl uzatılır?” sorusuna yeni bir soluk getirmeyeceğim, klişe sözler duyabilirsiniz. Maalesef ki yaşam süremizi uzatmak o klişelerden geçiyor. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen istatistiklere göre birçok neden ömrümüzü uzatıyor veya kısaltıyor. Gelin bu sebepleri yakından inceleyelim.

Yeme Alışkanlığı

Yemek hayatımızın devamlılığı için gerekli olan temel unsurdur. Peki o halde karşımıza çıkan her şeyi yemek bizi olumlu mu etkiler?  Bu noktada günümüz dünyasında ciddi bir problem olarak yer edinmiş olan obezite karşımıza çıkıyor. Fazla kilolar organların işleyişini bozuyor. Özellikle kalp olmak üzere diğer tüm organlarımıza kapasitesinin üzerinde iş yükü yüklemiş oluyoruz. Bu ise ömrümüzden götürüyor. Ağır işte çalışan birinin akşam eve geldiğinde fazla halinin olmaması gibi düşünün. Organlarımız da aynı bu şekilde, ne kadar ağır çalışırlarsa çalışma süreleri o kadar kısalır. Bu sebeple fazla kilo, ömrü kısaltır.  Doğru yeme alışkanlığı için özellikle hayvansal-bitkisel dengesini iyi kurmalısınız. Sadece et yemek sağlıklı olmadığı gibi, sadece ot yemek de sağlıklı değildir. Sentetik şeker insanın katilidir, mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Günlük su ihtiyacının da kesinlikle altına düşmemek gerek.

Günlük 5.000 Adım

Uzmanların ortak görüşü, günlük minimum 5000 adımdır. Bunun üzerine çıkmanız tabi ki sizin için daha iyi ama en az 5000 adım öneriliyor. Çalıştığınız iş gereği bunu karşılayamıyor olabilirsiniz. Eksik kısımları boş zamanlarınızda yapacağınız yürüyüşlerle, asansör yerine merdiveni tercih etmeyle tamamlayabilirsiniz. Yürüş vücut fonksiyonlarını harekete geçirdiği için aklımıza gelemeyecek sorunların bile önüne geçmektedir. Ayrıca yürüyüş yaparken ortalama 20. dakikadan sonra endorfin salgılamaya başlarsınız ve gününüzün devamını mutlu geçirirsiniz.

Düzenli Kontroller

Bu sözü daha önce defalarca duyduğunuzu biliyorum, üzgünüm ama ben de tekrar edeceğim. En azından sadece kan tahlili olsa bile bunu yaptırmanız gerekiyor. Kendim de bu rutine uyan birisi olarak, bir süreden sonra bunu zaten görev edineceksiniz. Sadece kan analizi bile bazı kanserler dahil birçok hastalığın çok önceden tespitini sağlayabiliyor. Vücudunuzdaki bir sorunu erkenden teşhis etmek tedaviyi fazlasıyla kolaylaştırır ve yüksek ihtimalle olumlu sonuç alırsınız.

Hayal Kurmak

Evet, yanlış okumuyorsunuz. Hayal kurmak bile ömrünüzü uzatıyor. Uzun ve sağlıklı bir ömür için beyninizi hep aktif tutmanız gerekiyor, bunun için de en güzel yöntemlerden birisi hayal kurmaktır. Hayal kurmak sosyal hayatta da işinize yarayacağı gibi, sağlığınız konusunda da önemli bir rol oynuyor.

Sosyal Hayatı Doğru Şekillendirmek

İşte en kapsamlı kısıma geldik. Buna sayısız unsur ekleyebiliriz, ben başlıcalarından bahsedeceğim. Doğru okullara gitmek, iyi bir çocukluk yaşamakla bu iş başlıyor. Sonrasında kendinize uygun bölümü seçmek ve sevdiğiniz mesleği yapmak. Mesleğiniz hayatınızın büyük kısmında yer aldığı gibi sosyal çevrenizi de belirler. Arkadaşlarınız sizi yormayan, üzmeyen insanlar olmalı. Hatta iyi dostlar da ömrünüzü uzatır diyebilirim. Evlenmeyi düşünenler için eş seçimi de çok önemlidir. Hayatınızın kalanını geçireceğiniz insanla uyumlu olmak zorundasınız. Hayatı size zindan edecek insan yerine mutlu edecek insan emin olun ömrünüzü uzatacaktır.

 

Bu yazımda ömür uzatma konusundaki temel başlıklara değindim. Bunun arkasına onlarca şey sıralayabiliriz. Burada yazdığım her şeyi kendim uygulayamadığım gibi, eksiksiz uygulamanın imkansız olduğunun da farkındayım. En azından elimizden geleni yapmalıyız, böyle düşünüyorum. Hepinize uzun ömürler diliyorum.

 

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir