Son Yıl Açık Liseye Geçmek Mantıklı Mı?

Son Yıl Açık Liseye Geçmek Mantıklı Mı?

Birçok 11. sınıf öğrencisinin aklını kurcalayan “son yıl açık liseye Geçmek mantıklı mı?” sorusunu yanıtlayacağım. Öncelikle neden bu tarz bir ihtiyaç hissettiğinizden bahsedelim.

Okulda Boşa Geçen Zaman

Devlet okulundaki öğrenciler okulda zamanın boşa geçtiğinden yakınırlar. Okul yönetimi 12. sınıf öğrencilere bazı esneklikler tanısa dahi evet, okulda zamanın bir kısmı boşa geçiyor. Gün içerisinde sadece ders görebiliyorsunuz, soru çözümünü yapmaya uygun ortam olmuyor genellikle. Okulda soru çözenler de var tabii ki ama o ortamda, arkadaşlarınızın arasında soru çözmenin kolay olmayacağını söyleyeyim.

Tüm Gün Etüte Gitmek

Okulda boşa zaman geçirmenin olumlu hali olarak görebiliriz bunu. Okul yerine tüm gün etüte gitmek, orada hem ders alıp hem bireysel çalışmanızı yapmak zamanı tam anlamıyla doğru kullanmak olacaktır. Etütlerde açık lisedeki öğrenciler mezunlarla yan yana koyulur, onlarla aynı programa dahil edilirler. Sizleri seviyenize göre ayıracakları için bu konu sorun teşkil etmeyecektir. Sabahtan akşama kadar etüte giderek daha az kişilik sınıflarda iyi bir eğitim görecek ve soru çözmeye de yeterince vaktiniz olacaktır. Eğer tüm gününüzü etüte ayırıyorsanız gideceğiniz etütü çok iyi seçmeniz gerek. Bu sistemin risklerinden birisi de bu. İyi bir etüt size sınavda başarı getirirken, tüm gününüzün geçeceği etütün kötü olması sınavda sizi geriye düşürecektir.

Açık Lise Sınavları

Açık liseye geçme kararı aldınız, sınavları nasıl halledeceğim sorusunu soruyorsunuz. Siz 3 yılınızı örgün eğitimde geçirdiğiniz için açık lise müfredatında bulunan birçok dersi vermiş sayılıyorsunuz. Size iki dönem toplamında ortalama 10 civarında ders çıkacak. Bu dersler için Halk Eğitim Merkezlerinden kitaplarınızı alabiliyorsunuz. Kitaba çalışarak gereksiz zaman kaybetmenizi önermiyorum. Sorular genellikle geçmiş yıllarla benzerlik gösterir. Dönem sınavlarından önce 3 gün ayırmanız çok büyük ihtimalle geçmeniz için yeterli notu aldıracaktır. Geçmiş yılların sınav sorularını çözersiniz, kitapların bölüm sonu sorularını çözersiniz, özetler okursunuz ve AÖL sınavına hazırsınız. Kısacası sınavlar korkulacak derecede değiller.

Açık Lise Dezavantajları

Açık liseye geçenlere mutlaka bir etüte gitmelerini tavsiye ediyorum. Eğer temeliniz gerçekten sağlamsa, özel dersle de halledebilirsiniz. Fakat birçoğumuz 12. sınıfa kadar boş geliyoruz, sağlam temellerimiz olmuyor. Bu yüzden kendinizi teslim edebileceğiniz iyi bir etüt bulup gününüzü orda geçirmenizi tavsiye ediyorum. Etütün disiplinsiz olması sizin için çok büyük dezavantaj olacaktır. Piyasada iyi etüt olduğu kadar, kötü etütler de var. Seçiminizi çok iyi yapmalısınız yoksa sonuçları üzücü olabilir.

Mezuniyetinizin olmayacağını kabullenmek zorundasınız. “Ben okulumun mezuniyetine giderim.” diyebilirsiniz, gidebilirsiniz de ama 1 yıl uzak kaldığınız için tam anlamıyla mezuniyet havası vermeyeceğini bilin. Mezuniyet konusu benim şahsi görüşüm ciddi bir sorun değil ama bazı arkadaşlar bunu önemsiyor, siz de kendinizi tartın ve ona göre hareket edin.

Etüte gittiğinizde mezun öğrencilerle iç içe olacaksınız. Siz de onların etkisiyle mezun psikolojisine girebilirsiniz. Bu sizin karakterinize göre ya umutsuzluk yaşatır ya da daha fazla azimli olmanızı sağlar. Tamamen size bağlı.

Not: Çevrenizdeki insanlardan, hocalardan vs. bazı sözler duyarsınız. Biraz örnek vereyim. “Açık lise mezunuyum derseniz iş bulamazsınız.” “Açık lise mezunları erasmusa katılamaz.” “Açık lise mezunlarını iyi üniversiteler almıyor.” Bu konuların hepsini araştırdım, kesin sonuçlar elde ettim. Bu sözlerin tamamı YALAN. Çevrenizde bunlardan birini söyleyen birisi varsa direkt kulaklarınızı kapatın, çünkü boş konuşuyor. Açık lise mezunuyla örgün eğitimden mezun birinin hiçbir diploma farkı yoktur. İkisi de lise diploması olarak geçer ve mesleki hayatınızda size sadece üniversite diplomanız sorulur. Erasmus programları liseyle alakalı hiçbir şeye bakmaz. Üniversiteler sizin sınav puanınıza göre alır, lise diplomanız sadece lise mezunu olduğunuzu kanıtlamak amaçlı teslim edilir.

Birçok konuya açıklık getirdiğimi düşünüyorum, hala kafanıza takılanlar varsa yorumlardan veya iletişim bölümünden bana ulaşabilirler. Sorularınızı yanıtlarım.

sanalplatform.com

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir