The Dark Knight Üçlemesi

The Dark Knight Üçlemesi

The Dark Knight Üçlemesi Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı ünlü çizgi roman karakteri Batman’in film üçlemesidir. Hatta bence gelmiş geçmiş en iyi üçlemedir. Batman karakterini Christian Bale oynuyor. İzlemeniz gereken filmler arasında başa gelmelidir. Genel özelliklerine geçmeden 3 filmi ayrı ayrı kısaca anlatayım.

Batman Begins(2005)

Batman Begins; Christian Bale, Michael Caine, Morgan Freeman gibi efsaneleri ilk gördüğümüz Batman filmidir. Filmin başlarında yol göstericiliği yapan, aynı zamanda onu şu anki haline getiren Ra’s Al Ghul filmin ilerleyen zamanlarında Batman’in başına olaylar da açıyor. Tabii ki filmin tek kötüsü de o değil. Filme efsane Batman kötüsü Scarecrow da var.(Kendisi son Batman PC oyun serisinin ilk oyunu Batman Arkham Asylum’da da ilk kötülerden biri.) Gotham’ı ve Batman’i çok iyi anlatan film psikolojik anlamda da sizi içine çekiyor. Filmin efsane replikleri ise size neden Batman en iyi süper kahramandır sorusunun yanıtını veriyor.

The Dark Knight(2008)

The Dark Kinght; Heath Ledger’ı yani Joker karakterini gördüğümüz serinin ikinci filmidir. Batman’in Joker ile olan inanılmaz kimyası ve efsanevi düşmanlığı ilk filmdeki gibi bir macera ile bize aktarılıyor. Filmde ilk filmdeki gibi kişisel konular değil daha çok toplumsal konular anlatılıyor. Yani bu film sadece Batman’in hikayesini değil aynı zamanda Gotham’ın da hikayesini ve geldiği noktayı da anlatıyor. Filmde Joker anarşiyi Batman ise düzeni, adaleti temsil ediyor.

The Dark Knight Rises(2012)

The Dark Knight Rises; Catwoman ve Bane karakterlerini gördüğümüz bu filmde ise Batman hiç karşılaşmadığı zorluklarla karşılaşıyor, ilk defa yaşadığı duyguları yaşıyor ve bu yaşadıklarını size çok iyi anlatıyor. Bane karakterinin hayatını, buraya kadar nasıl geldiğini, Batman’den neden sürekli daha üstün olduğunu düşündüğünü (”Karanlık seni korur mu sanıyorsun? Belli ki karanlığa alışmışsın. Bense karanlığın içinde doğdum, onunla şekillendim.”) yine çok iyi anlatıyor Christopher Nolan’ın alışılmadık yönetmenliği ise filmi başka bir boyuta getiriyor.

Genel Yorum

Film serisini diğer süper kahraman filmlerinden ayıran yönü öncelikle psikolojik yönden sizi etkilemesi ayrıca diğer filmler gibi film boyunca savaş olup sizi sıkmaması ve baştan sona görsel efekt izletmemesi. Bu film serisini diğer Batman filmlerinden ayıran özelliği ise  Batman’in inanılmaz gerçekçi oluşu. Yani Ben Affleck Batman’i gibi uçan, kaçan, bi anda yok olan, devasa roketler ve aletleri olan bir Batman olmaması.Film serisi direk eğer Batman gerçek olsaydı nasıl olurdu sorusunun cevabı niteliğinde.Ayrıca filmin çekildiği yıllar ve o zamanki Marvel filmleri göz önüne alınırsa bu film bir başyapıt sayılır.

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir