Xiaomi’ye Başarıyı Getiren Etken Ne?

Xiaomi’ye Başarıyı Getiren Etken Ne?

Xiaomi’ye Başarıyı Getiren Etken Ne? Xiaomi markası 6 Nisan 2010 tarihinde hayatımıza Çin’de giriş yapsa da hayatımıza popüler bir telefon markası olarak son bir kaç yılda giriş yaptı. Üstün özelliklere sahip telefonlarını nasıl bu kadar ucuza sattıkları, son yıllarda kar marjlarını telefon sektörünün öncüsü Apple’a nasıl bu kadar yaklaştırdıkları teknoloji severlerin akıllarına takılan sorulardandı, peki bunun sebebi neydi? Gelin biraz bakalım..

Reklam Vermemesi

Bazen reklam vermemek bile sizi önü alınmaz bir reklam başarısına götürür. Xiaomi’nin prensiplerinde asla reklam vermemek olduğu için en ufak bir sitede bile Xiaomi reklamlarını göremezsiniz. Ucuz fiyatla yüksek performanslı telefonlar satıp müşterisinin gönlünde taht kurarak yeterince iyi reklam yapıyorlar. Düşük Kar Payı Xiaomi’nin çıkardığı yüksek teknolojili telefonlarında tutulan en yüksek en yüksek kar payı %5 yani aldığınız telefonun vergisiz saf halinden alınan maksimum %5’lik bir kar söz konusu, bu da belki 500 dolara mal olan telefondan yapılan 25 dolarlık kar demek. Apple gibi müşteriye sunduğu itibar ve gösteriş hilelerini kullanmadan kar paylarını sınırlandırarak telefon sektörünün kralı olmaya adım adım ilerliyorlar. Xiaomi’nin bu ivmesi Apple gibi telefon sektörünün tartışılmaz kralı’nın ivmesini aşağıya doğru itiyor ve bunun önünü alabilecekler mi? İlerleyen senelerde göreceğiz.

Sadece Telefon Değil

Xiaomiye Özgü Teknolojiler Xiaomi sadece telefon konusunda üretim yapan bir şirket değil Akıllı Beyaz Eşyalar, LED TV, Kulaklık, Hoparlör konusunda da sektörün öncüsü olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Akıllı tekstil ürünleri ile teknoloji konusunda yeni bir çağ yaratan Xiaomi akıllı şemsiyesi ile bu konuda dikkat çekiyor. Fiziksel Mağazalar İnsan ne kadar teknolojiye yatkın bir varlıkta olsa içgüdüsü onun fiziksel olarak göremediği ve gözleriyle somut olarak inceleyemediği bir nesne konusunda her zaman güvensizlik hissi yaratır. Xiaomi, fiziksel mağazaları ile çok güzel bir iş başarmış durumda. İç tasarımı Apple’ın mağazalarına benzetildiği için Çin’in Apple’ı olarak anılan Xiaomi bazı kaynaklara göre 2020 senesinin sonuna kadar 1000 yeni Mi Mağazasını dünyanın çeşitli yerlerinde açmayı planlıyor.

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir