YKS Sıralamam Neden Tahminimden Düşük Geldi?

YKS Sıralamam Neden Tahminimden Düşük Geldi?

YKS Sıralamam Neden Tahminimden Düşük Geldi? Evet, bu sorunun nedenlerini araştırıyoruz. Bunun için birkaç neden var, klasik olanları kısa tutarak geçeceğim. Daha çok herkes tarafından göze batmayan konulara yoğunlaşacağım. Bu yazım, daha çok sınava ilk kez girenleri kapsamaktadır. Öncelikle klasik nedenlerden başlayalım.

Deneme Yanılgısı

Ne kadar çalışman gerektiğini bilmiyordun, yeteri kadar çalışmadın. Bu birçok kişinin düştüğü bir hata. Deneme sınavlarında yaptığın netleri gerçek sınavda da yapacağını düşünüyorsun. Yapabilirsin tabi, hatta daha yükseğini de yapabilirsin. Fakat şöyle bir durum var, denemelerdeki gibi çıkacak mı? Zorluk düzeyi olarak sınava yakın denemeler çözsen bile, ÖSYM düzeyindeki orjinal soruları yayınevlerinin yakalaması çok zor. ÖSYM görülmemişi, bilinmeyeni sormayı tercih eder. Bu yüzden deneme yanılgısına düşmüş olabilirsin.

Sınav Ortamı

Bir diğer neden ise, sınav ortamı. Sınav atmosferi her zaman denemelerden farklıdır, herkes “Denemeye girer gibi gir.” dese bile bu asla mümkün değildir. Çünkü denemenin bir telafisi vardır ve kötü yaptığında sana bir şey kaybettirmez. Bunun rahatlığı içerisinde çözersin. Peki ya gerçek sınav? Yapacağın en erken telafi bir yıl sonra. Koskaca bir yıl… Bunu düşünmek bile heyecanlatır insanı, paniğe sokar. Adrenalin kimi insanı olumlu etkilerken, kimi insanı ise olumsuz etkiler. Bu sebeple sınav esnasında tahminin altında yapmak olağan bir durumdur.

Neden Hesapladığımdan Düşük?

Şimdi biraz daha gözardı edilen diğer bir nedene gelelim. Tüm hesaplar tamamdı, geçen yıla göre sıralama hesabı yapılmıştı ama nedense daha düşük geldi. Neden?

Bildiğiniz üzere yeni sistemle birlikte TYT puanı artık 2 yıl geçerli. Geçen yıl sınav ilk kez yapıldığı için bu hissedilmedi ancak bu yıl 2.kez olduğu için bunun sonuçlarını görebiliyoruz. TYT sınavı hakkında uzman yorumlamalarının ortak noktası, genel anlamda sınavın geçen yıla göre bir miktar daha zor olduğuydu. Ders olarak detaylara girmeyeceğim, genel görüş buydu. Yani bu ne demek? Geçen yıl TYT’den 300 puan almak, bu yıl TYT’den 300 puan almaktan bir miktar daha kolaydı. Ama buna rağmen geçen yıl aldığınız 300 puanı bu yıl da kullanabiliyordunuz. İşte sıralama dengelerinin bozulmasına neden olan sebep bu. Sınav zorluklarının tam anlamıyla eşit olmayışı böyle bir düzensizlik yaratıyor. Geçen yıl TYT’yi iyi veya orta yapmış olan mezun öğrenciler bu yıl daha avantajlı oldular. Hatta bir kısmı zaten geçen yılki TYT puanını kabullenip bu yıl sadece AYT’ye çalıştı. Bunu saymıyorum bile. Yani anlayacağınız, yaptığınız hesapların tutmama sebebi büyük oranda TYT’nin 2 yıl geçerli olması. Hem sizlere, hem de kendime bu sonucun dünyanın sonu olmadığını belirterek bu yazımı noktalıyorum.

CreationEpic

CreationEpic

Sanal Platform Kurucu & Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir